Skip to content
تاریخ: 1401/05/05       |      
دسته:       |      
نویسنده: تولید محتوا افضلی وردپرس

یکی از مواردی که می‌تواند در بهبود سئوی سایت اهمیت بسیاری داشته باشد، معماری سایت است. قبل از ساختمان‌سازی، معمار طرح اولیه آپارتمان را مشخص می‌کند، این‌کار می‌تواند توسط طراحی یک سایت هم انجام شود. معماری سایت چیست؟ در حقیقت معماری سایت نحوه قرار گرفتن صفحات سایت در کنار هم و گروه‌بندی و مرتب کردن و تقسیم‌بندی محتوای سایت؛ به صورتی که مدیران و کاربران به راحتی به همه بخش‌ها دسترسی داشته باشند است.

معماری سایت چیست؟

اگر محتوای سایت شما به خوبی سازمان‌دهی شده باشد، خزنده‌های گوگل به راحتی می‌توانند به همه صفحات بخزند و آن‌ها را ایندکس کنند؛ بنابراین درک محتوای سایت برای خزنده‌های گوگل هم راحت‌تر خواهد بود. این موضوع موجب بهبود سئوی سایت می‌شود.

اهمیت معماری سایت چیست؟

داشتن معماری مناسب برای همه سایت‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. اما مسلما برای سایت‌های بزرگ و با تعداد صفحات زیاد، این موضوع خیلی حیاتی است. مخصوصا اگر مخاطبان اصلی در سایت شما، مردم عادی باشند؛ بنابراین باید معماری سایت به شکلی طراحی شود که هر کسی با دانش سطحی خود بتواند موضوع و هدف اصلی سایت شما را درک کند. اگر سایتی به درستی طراحی نشده باشد و از معماری مناسب برخوردار نباشد، می‌تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. مثلا در سایت محصولات، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به وجود آمدن صفحات 404 ( صفحه مورد نظر یافت نشد) به تعداد زیاد
  • به وجود آمدن لیست محصولات تکراری در سایت که در دسته‌بندی‌های مختلف یافت می‌شوند.
  • ایجاد بسته‌بندی‌های بدون محصول در سایت
  • ایجاد محصولات با دسترسی دشوار که موجب تعداد کلیک‌های زیاد و سردرگمی در سایت می‌شود.

این موضوع می‌تواند موجب عدم یافتن محصول مناسب توسط مشتری شود؛ در نتیجه مشتری ناراضی از سایت شما خارج شده و مشکلات زیادی برای سایت شما به وجود خواهد آمد.

معماری سایت چه تأثیری در سئوی سایت دارد؟

یکی از ویژگی‌های مهم در سایت‌های فروشگاهی، دسترسی سریع به محصول مورد نظر است. فرض کنید فردی برای اولین بار به سایت شما آمده است و دنبال محصول خاصی می‌گردد. حتی اگر در حال حاضر آن محصول وجود نداشته باشد، شما باید راه دستیابی به آن صفحه و محصول را در نظر بگیرید. در واقع هنگام معماری سایت شما باید خودتان را به جای مشتری قرار دهید، نیازهای او را در اولویت قرار داده و در صدد رفع آن‌ها باشید.

موضوع مهمی که در معماری سایت جایگاه ویژه دارد، معماری سایت در سئو است. اگر سایت به خوبی طراحی شده باشد، می‌تواند موجب بهبود سئو شود. در اصل ساختار سایت مناسب باعث شناسایی بهتر آن توسط خزنده‌های گوگل می‌شود. اگر معماری سایت نامرتب و به هم ریخته باشد، موتورهای جستجوی گوگل هم دچار سردرگمی می‌شوند؛ در نتیجه سایت جایگاه مناسب را بدست نخواهد آورد.

نداشتن معماری مناسب سایت باعث می‌شود تا ربات‌های گوگل به سختی در بین صفحات سایت بخزند؛ در نتیجه هم زمان بیشتری را برای درک ساختار سایت صرف می‌کنند و شاید حتی متوجه ساختار سایت نشوند؛ بنابراین تأثیر بدی روی سئوی سایت می‌گذارد.

اهمیت معماری سایت چیست؟

مزایای معماری سایت

در ادامه به مزایای معماری سایت می‌پردازیم:

آسان شدن ایندکس گذاری صفحات سایت

همان‌طور که گفته شد یکی از مهم‌ترین مزایای معماری سایت، سهولت ایندکس گذاری است. معماری مناسب سایت باعث می‌شود تا ربات‌های گوگل به راحتی بتوانند به همه بخش‌های سایت دسترسی داشته باشند. این‌کار موجب راحتی در یافتن محتوای اصلی سایت می‌شود.

در واقع اگر صفحه‌ای از صفحه اصلی سایت دور باشد، باعث می‌شود تا به سختی بتوان آن را ایندکس گذاری کرد؛ یعنی اگر یک صفحه لینک درست از صفحه اصلی سایت نداشته باشد، دسترسی به آن دشوار خواهد بود. اما اگر اصول معماری سایت را رعایت کنید، صفحات سایت به درستی به هم متصل خواهند شد. همچنین استفاده از لینک‌های داخلی باعث می‌شود تا به راحتی بتوان به صفحات سایت دسترسی پیدا کرد.

بهبود رنکینگ سایت در گوگل

یکی دیگر از مزایای معماری مناسب سایت، بهبود رنکینگ سایت است. به عبارتی داشتن لینک‌دهی خوب به همه صفحات سایت موجب دستیابی به معماری مناسب سایت می‌شود. اگر به صفحاتی که اعتبار بالاتری دارند، لینک‌دهی انجام شود، موجب بالا رفتن اعتبار لینک‌دهی می‌شود. همین موضوع باعث بهبود رنکینگ سایت در گوگل خواهد شد.

شیوه‌های مختلف معماری سایت

اگر بخواهیم معماری سایت را از نظر عمق دسته‌ها در نظر بگیریم، دو نوع معماری مسطح و معماری عمقی داریم، این دو نوع معماری با هم متضاد هستند.

  • در معماری مسطح نیازی نیست که کاربران برای رسیدن به هدف، کلیک‌های زیادی انجام دهند. اما در معماری عمیق، باید کلیک‌های متعدد انجام شود تا به صفحه مورد نظر دست یابند.
  • در معماری عمیق تعداد لایه‌های فرعی بسیار زیاد است.
  • درک ساختار معماری عمیق برای کاربران سخت‌تر است، اما سایت‌هایی که از معماری مسطح استفاده می‌کنند، کاربر پسندتر هستند. همچنین این نوع سایت‌ها از نظر سئو از عملکرد بهتری برخوردار هستند.
  • درک معماری سایت‌های مسطح برای ربات‌های گوگل هم راحت‌تر است.
  • معماری مسطح برای سایت‌های با صفحات زیاد بسیار مناسب است.
  • دسترسی به صفحات مختلف سایت‌های بزرگ در معماری مسطح خیلی راحت‌تر از معماری عمیق است.

مزایای معماری سایت

نکات مهم در بهبود معماری سایت

مواردی وجود دارند که با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید به معماری مناسب سایت دست پیدا کنید. در ادامه چند مورد را با هم بررسی می‌کنیم:

‌اصلاح و بررسی منوی ناوبری در صفحه اصلی سایت

بهتر است تا به صورت مرتب صفحه اصلی سایت خودتان را بررسی کنید. هدف اصلی شما دیده شدن سایت توسط مشتریان و کاربران است؛ بنابراین باید رفتار آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهید. باید گزینه‌هایی را در این قسمت قرار دهید که از اهمیت بالایی برخوردار هستند. ناوبری مناسب به کاربران کمک می‌کند تا به راحتی به همه بخش‌های سایت دسترسی داشته باشند؛ بنابراین اهمیت آن فوق‌العاده بالاست.

استفاده مناسب از لینک‌ دهی داخلی

همان‌طور که می‌دانید لینک دهی داخلی موجب می‌شود بتوان همه بخش‌ها و صفحات سایت را مورد دستیابی قرار داد. علاوه بر آن لینک دهی داخلی موجب اعتبار بخشیدن به آن صفحات خواهد شد. این موضوع جایگاه ویژه‌ای در مبحث سئو دارد. پس بهتر است برای بهبود سئوی سایت خودتان، از صفحات دیگر سایت به صفحات مهم سایت خود لینک دهی انجام دهید.

داشتن ساختار URL مناسب سایت

استفاده از آدرس URL مناسب یکی از مواردی است که تأثیر زیادی در بحث معماری سایت دارد. اگر کاربر با کلیک‌های مکرر به صفحاتی از سایت دسترسی داشته باشد، این صفحه باید با آدرس مناسبی به کاربر و همچنین ربات‌های گوگل نشان داده شود. برای مثال مشتری در سایت شما دنبال تیشرت زنانه می‌گردد! برای این هدف باید ساختار URL به شکل زیر باشد :

www.picgr.com/clothes /woman /t-shirt

استفاده از Breadcrumbs

شما با استفاده از برد کرامپ می‌توانید به کاربران خود نشان دهید که در حال حاضر در کدام قسمت از سایت قرار دارند. این موضوع باعث می‌شود تا آن‌ها دچار سردرگمی نشوند و از بودن در سایت شما لذت ببرند. همچنین استفاده از Breadcrumbs موجب نمایش بهتر سایت شما به موتورهای جستجوی گوگل خواهد شد. مطلب نمایش موقعیت کاربران در وردپرس را مطالعه کنید.

مزایای معماری سایت در معماری سایت

استفاده مناسب از اسکرول و صفحه بندی

گاهی تعداد محصولات در سایت بیشتر از مقداری است که بتواند در یک صفحه نمایش داده شود. به همین دلیل بهتر است از اسکرول استفاده کنید. البته اکثر مدیران سایت‌ها ترجیح می‌دهند صفحه‌بندی انجام دهند، اما مزایای اسکرول هم بسیار زیاد است و نیازی نیست کاربر به صفحات زیادی کلیک انجام دهد.

استفاده درست از مگا منو

اگر به سایتی نظیر ترب توجه کرده باشید، در بالای صفحات از مگا منو استفاده کرده است. این‌کار باعث می‌شود تا در سایت‌های بزرگ، کاربر به راحتی به هدف خود دست یابد و از سردرگمی نجات پیدا کند. در مگا منو سلسله مراتب سایت حفظ می‌شود و بنابراین می‌تواند موجب بهبود معماری سایت شود؛ در نتیجه کاربران در کمترین زمان می‌توانند به صفحات خاص خود دستیابی داشته باشند.

جستجوی چند وجهی

از دیگر مواردی که می‌توان در معماری سایت آن را لحاظ کرد و از آن بهره‌مند شد، جستجوی چند وجهی است. فرض کنید یک سایت مقالات دارید و در مورد موضوعات مختلفی مطالب مفید نوشته‌اید. کاربرانی که وارد سایت شما می‌شوند دوست دارند سریع به نتیجه دلخواه و موضوع مورد نظر خود دست پیدا کنند. این ویژگی با جستجوی چند وجهی به راحتی امکان پذیر است.

استفاده از دسته بندی مناسب

دسته‌بندی موضوعات مختلف در سایت مزایای بسیار زیادی دارد. یکی از این موارد بهبود معماری سایت و همچنین بهبود سئوی سایت است. اگر تعداد صفحات و موضوعات سایت شما بسیار زیاد است بهتر است از دسته‌بندی مناسب در سایت استفاده کنید. این‌کار به راحتی در سیستم مدیریت محتوای وردپرس امکان پذیر است. شما می‌توانید دسته‌های زیادی را ایجاد کنید و از صفحات دسته‌بندی به آن‌ها لینک ایجاد کنید. اگر صفحات را به صورت رندم به سایت اضافه کنید، موجب سردرگمی کاربران خواهد شد، همچنین معماری سایت را پیچیده می‌کند. البته اهمیت دسته‌بندی در سایت‌هایی که تعداد صفحات آن‌ها زیاد است، بهتر مشخص می‌شود.

استفاده از نقشه سایت

استفاده کردن از نقشه سایت مزایای زیادی در بهبود سئوی سایت و همچنین قابلیت کراول سایت دارد. با استفاده از نقشه سایت می‌توانید انواع زیر شاخه‌ها، دسته بندی‌ها و صفحات مختلف سایت را بهتر نشان دهید. مطلب نقشه سایت چیست؟ را مطالعه کنید.

استفاده از نقشه سایت در معماری سایت

حفظ سادگی سایت

در سایت‌های پیچیده داشتن سادگی اهمیت بسیار زیادی دارد. این موضوع اهمیت ویژه‌ای خصوصا در سایت‌های بزرگ که از هزاران صفحه تشکیل شده‌اند، دارد. بهتر است تا جای ممکن در معماری سایت خود از ترفندها و ایده‌های پیچیده استفاده نکنید. جالب است بدانید افزونه visual composer یکی از افزونه‌های معتبر و قدرتمند برای ویرایش صفحات سایت وردپرسی و طراحی سایت است. این افزونه باسابقه بعد از عرضه، به یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین محصولات وردپرسی در تمام تاریخ تبدیل شد!

 

 

3 سوال پرتکرار مرتبط با موضوع:

1) معماری سایت چیست؟

در حقیقت معماری سایت به نحوه ساختار صفحات مختلف سایت و لینک‌دهی بین آن‌ها می‌گویند. با داشتن معماری سایت خوب به کاربران و خزنده‌های گوگل کمک می‌کنید تا به راحتی به هدف خود دست یابند.

2) چه مواردی در معماری سایت اهمیت دارند؟

موارد زیادی در معماری مناسب سایت موثر هستند. از جمله می‌توان به استفاده مناسب از لینک‌دهی، جستجوی چند وجهی و مگا منوها و همچنین Breadcrumbs  اشاره کرد.

3) معماری سایت چه نقشی در سئو دارد؟

معماری مناسب سایت ارتباط نزدیک و هماهنگی با سئوی سایت دارد. از آن موارد می‌توان به سهولت ایندکس گذاری، بهبود رنکینگ سایت، سادگی در پیدا کردن موضوع مورد نظر اشاره کرد.

خلاصه و نتیجه‌گیری

معماری سایت همان‌طور که بیان شد به نحوه چیدمان مختلف صفحات سایت گفته می‌شود. ارتباط و به‌هم‌پیوستگی بین صفحات از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. موضوع دیگری که در معماری سایت می‌توان به آن دست یافت، سئوی سایت و بهبود رتبه سایت در گوگل است. طبیعتا داشتن سایتی که ارتباط بین صفحات و لینک دهی داخلی در آن به خوبی انجام شده باشد، موجب جایگاه گرفتن بهتر در گوگل خواهد شد.

در مقابل موارد دیگری که در سئو نقش دارند، به راحتی با داشتن یک معماری ساده برای سایت خود می‌توانید از جایگاه مناسبی در صفحات جستجوی گوگل برخوردار شوید. در این مطلب معماری سایت و اهمیت آن به صورت کامل توضیح داده شد، امیدواریم این موارد را در ساختار سایت خود استفاده کرده و نتایج عالی کسب کنید. تجربه خودتان را در این زمینه با ما در قسمت نظرات افضلی وردپرس به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

اولین کامنت را شما بگذارید!


یک دیدگاه اضافه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع آموزش پلاگین نویسی وردپرس

تمام چیزی که برای همه فن حریف شدن در وردپرس نیاز دارید!

یک دوره کامل و جامع برای اینکه از این به بعد به هیچ پروژه ای به خاطر عدم توانایی و دانش ناکافی، نه نگویید!

با این دوره شما به زیر و بم وردپرس مسلط می شوید و دیگر هیچ استرسی از اینکه پروژه ای را نتوانید انجام دهید، ندارید.
راه حل تمام مشکلات شما در وردپرس در این دوره نهفته است.