Skip to content
تاریخ: 1401/04/08       |      
دسته: ,       |      
نویسنده: تولید محتوا افضلی وردپرس

بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو (SEO) در گذشته راهی برای کسب مزیت در رتبه‌بندی موتورهای جستجو بود. اما همان‌طور که صاحبان وب‌سایت بیشتر از اهمیت سئو آگاه می‌شوند، اکنون یک ابزار ضروری است. اگر می‌خواهید مردم سایت شما را پیدا کنند، باید با رقبای خود همگام باشید. ما از پلاگین رنک مث استفاده خواهیم کرد و در این مقاله به آموزش نصب رنک مث خواهیم پرداخت. بنابراین برای آموزش تنظیمات رنک مث، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

رنک مث سایت شما را به سرچ کنسول گوگل وصل می‌کند. اگر وب‌سایت شما هنوز به سرچ کنسول گوگل متصل نشده، بهتر است قبل از نصب افزونه این کار را انجام دهید. این کار در چند گام ساده و در عرض 5 دقیقه قابل انجام است. سرچ کنسول شامل مجموعه‌ای از اطلاعات در مورد ترافیک وب‌سایت شماست که اگر آن را درست تحلیل کنید، می‌توانید تغییرات خوبی را برای بهبود تجربه کاربری و شرایط کسب و کار خود ایجاد کنید. بیایید آموزش نصب رنک مث را شروع کنیم :

 

نصب افزونه رنک مث

وارد پنل مدیریت وردپرس خود شوید. در ناوبری ستون سمت چپ، ماوس را روی لینک «افزونه‌ها» قرار دهید و روی گزینه «افزودن» کلیک کنید. سپس افزونه “Rank Math” را نصب و فعال کنید.

آموزش نصب رنک مث

اتصال و پیکربندی رنک مث

هنگامی که افزونه را فعال می‌کنید، به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که از شما می‌خواهد سایت خود را به رنک مث متصل کنید. اتصال برای استفاده از افزونه الزامی نیست، اما برای این آموزش، ما اتصال را برقرار خواهیم کرد. بنابراین روی دکمه «اتصال حساب خود» کلیک می‌کنیم.

اتصال و پیکربندی رنک مث

اگر در حال حاضر از یکی دیگر از افزونه‌های سئو وردپرس استفاده می‌کنید، رنک مث از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید تنظیمات موجود خود را وارد کنید یا خیر. این باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود و دیگر لازم نیست به عقب برگردید و تنظیمات را روی پست‌های قدیمی اعمال کنید و رنک مث به طور خودکار بسیاری از مشکلاتی که ممکن است توسط افزونه سئو فعلی شما ایجاد شود را برطرف می‌کند. حتی اگر از هیچ مشکلی آگاه نباشید.

در مرحله بعدی تنظیمات رنک مث، از شما خواسته می‌شود که یک مسیر راه‌اندازی را انتخاب کنید. گزینه‌های فعلی «آسان» و «پیشرفته» هستند. اگر راه‌اندازی آسان را انتخاب کنید، گزینه‌های پیشرفته همچنان در پیکربندی افزونه در دسترس خواهند بود. برای این آموزش، با انتخاب گزینه «پیشرفته» کمی عمیق‌تر می‌شویم. بنابراین، ما «پیشرفته» را بررسی می‌کنیم و روی دکمه «بزن بریم» کلیک می‌کنیم.

نحوه نصب رنک مث

پیکربندی اطلاعات وب سایت شما

اینجا جایی است که به رنک مث بگویید سایت شما درباره چیست و تصاویر را برای گوگل و اشتراک‌گذاری اجتماعی آپلود کنید.

وبلاگ ما یک … است

توضیحاتی را انتخاب کنید که با آنچه وب سایت شما در مورد آن است مطابقت دارد. این مورد در سئو مهم است، زیرا انواع طرحواره‌های مختلف برای موضوعات مختلف استفاده می‌شود.

لوگو برای گوگل

اگر لوگوی سایت دارید، آن را در اینجا آپلود کنید. در این مورد یک تصویر مربع ترجیح داده می‌شود، اما اجباری نیست. با این حال، اگر این‌طور نباشد موتورهای جستجو ممکن است تصویر شما را برش دهند.

تصویر اشتراک اجتماعی پیش فرض

این تصویری است که فیس‌بوک به طور پیش‌فرض از آن استفاده می‌کند. (رسانه‌های اجتماعی دیگری که از فراداده Open Graph استفاده می‌کنند) ابعاد پیشنهادی آن‌ها در واقع یک مستطیل است. بنابراین این چیزی است که ما آپلود خواهیم کرد. اگرچه معمولاً، تصاویر اشتراک‌گذاری شده در فیسبوک را به صورت مربع خواهید دید، باز هم، برای یک سایت تجاری، چیزی می‌خواهید که شامل لوگوی شما باشد.

آموزش مرحل اتصال و پیکربندی رنک مث

وقتی کارتان تمام شد، روی دکمه «ذخیره و ادامه» کلیک کنید.

اتصال رنک مث به سرچ کنسول گوگل

در این مرحله از آموزش نصب رنک مث به شما پیشنهاد می‌شود تا افزونه را به سرچ کنسول گوگل متصل کنید. این یک الزام نیست، اما کارایی افزونه را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد. پس بیایید آن را تنظیم کنیم. روی دکمه «دریافت کد مجوز» کلیک کنید.

اتصال رنک مث به سرچ کنسول گوگل

یک پنجره باز می‌شود که از شما می‌خواهد به حساب گوگل خود وارد شوید. پس از اتصال، یک کد در پنجره بازشو نمایش داده می‌شود. آن را کپی کرده و در قسمت «سرچ کنسول» در رنک مث قرار دهید.

آموزش اتصال رنک مث به سرچ کنسول گوگل

اگر بیش از یک وب‌سایت متصل به کنسول جستجو دارید، سایتی را که در حال راه‌اندازی هستید از فهرست کشویی انتخاب کنید.

مرحله اخر اتصال رنک مث به سرچ کنسول گوگل

روی دکمه «ذخیره و ادامه» کلیک کنید.

قسمت پیشخوان

در بخش پیشخوان می‌توانید یک نگاه کلی به بخش‌های مختلف داشته باشید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، مثلا می‌توانید با فعال‌سازی بخش مانیتور 404، این امکان را به منوی تنظیمات، افزونه شما اضافه کنید تا بتوانید تغییراتی را در این بخش اعمال کنید. هر بخشی که نیاز به تغییر دارد را فعال کنید. بقیه قسمت‌ها هم به همین ترتیب.

قسمت پیشخوان افزونه رنک مث

تنظیمات نقشه سایت

این بخش از آموزش نصب رنک مث مربوط به نقشه سایت است. نقشه سایت در واقع به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا محتوای سایت شما را کشف و درک کنند. آن‌ها یک عنصر ضروری در فرآیند سئوی شما هستند.

  • نقشه‌های سایت: این کنترل نقشه‌های سایت را روشن یا خاموش می‌کند. این گزینه باید به طور پیش‌فرض روشن باشد. اگر سوئیچ ضامن آبی است، یعنی فعال است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نقشه سایت، مقاله ” نقشه سایت چیست و چگونه موجب بهبود سئو می‌شود؟” را مطالعه کنید.
  • تصاویر در نقشه سایت: این کنترل می‌کند که آیا تصاویر موجود در پست‌ها و صفحات شما در نقشه سایت گنجانده شوند یا خیر. بسیاری از ما می‌خواهیم تصاویر را اضافه کنیم. این تعداد راه‌هایی را که می‌توان سایت را پیدا کرد افزایش می‌دهد. با این حال، اضافه کردن تصاویر کاملاً ضروری نیست. اگر ترجیح می‌دهید تصاویر موجود در سایت خود را نداشته باشید، این گزینه را خاموش کنید.
  • انواع پست عمومی: این به شما امکان می‌دهد نوع پست و صفحاتی که در نقشه سایت شما گنجانده می‌شود را کنترل کنید. اگر انواع پست سفارشی دارید، آن‌ها در اینجا نشان داده می‌شوند. اگر از نوع پستی برای محتوایی استفاده می‌کنید که عمومی نیست (با دیوار پرداخت یا رمز عبور محافظت شده)، آن را در اینجا لغو کنید.
  • طبقه‌بندی‌های عمومی: این بخش طبقه‌بندی‌ها، دسته‌ها و برچسب‌ها هستند. درست مانند گزینه Post Types، می‌توانید هر گونه طبقه‌بندی غیرعمومی را از حالت انتخاب خارج کنید.

تنظیمات نقشه سایت در افزونه رنک مث

وقتی کارتان تمام شد، روی دکمه «ذخیره و ادامه» کلیک کنید.

تنظیمات رنک مث

موارد زیر تنظیماتی هستند که روی محتوای مقالات و صفحات شما اعمال می‌شوند.

  • نمایه نکردن دسته و برچسب خالی: این مورد از اضافه شدن دسته‌ها و طبقه‌بندی‌های خالی به نقشه سایت شما جلوگیری می‌کند. آن را رها کنید. زیرا دسته‌بندی‌های خالی نقشه سایت توسط موتورهای جستجو به عنوان یک عامل منفی دیده می‌شود.
  • نوفالوو کردن لینک‌های خارجی: این مورد به طور پیش‌فرض خاموش است. احتمالاً به این دلیل که وردپرس به طور خودکار لینک‌ها را در نظرات nofollow می‌کند. لینک‌های Nofollow مفهومی ساده دارند، اما موضوعی تا حدودی پیچیده با دیدگاه‌های متفاوت. برای اکثر وب‌سایت‌ها، اضافه کردن nofollow به همه لینک‌های خروجی را توصیه نمی‌کنیم. بنابراین این گزینه را غیرفعال کنید مگر اینکه دلیل محکم یا نظری در مورد استفاده از آن داشته باشید.
  • باز کردن لینک‌های خارجی در پنجره جدید: اینکه کلیک کردن روی پیوندهای شما به یک برگه یا پنجره مرورگر جدید باز شود، ترجیح شخصی است. سال‌ها پیش، اجبار کردن هر اتفاقی در رایانه یا دستگاه بازدیدکننده، بی‌ادبی تلقی می‌شد. اما اکنون بسیار بیشتر پذیرفته شده است و باز کردن پیوندهای خارجی در یک برگه جدید، بازدیدکننده را در سایت شما در برگه اصلی نگه می‌دارد. این احتمال را افزایش می‌دهد که پس از بازدید از پیوند خارجی در سایت شما به گشتن ادامه دهند.

تنظیمات رنک مث

شایان به ذکر است که گزینه‌های پیوند محتوای موجود شما را تغییر نمی‌دهند. زمانی که صفحه رندر می‌شود، آن‌ها «در حال پرواز» درج می‌شوند. بنابراین تصمیماتی که در اینجا می‌گیرید به راحتی تغییر می‌کنند.

روی دکمه «ذخیره و ادامه» کلیک کنید.

این پایان بخش راه‌اندازی است. هر زمان که بخواهید می‌توانید به تنظیماتی که در آن انجام داده‌اید بازگردید. کافی است در داشبورد مدیریت وردپرس خود به به پیشخوان افزونه رنک مث و سپس روی راه‌اندازی سریع کلیک کنید. با این کار دوباره به بخش راه‌اندازی برمی‌گردید و می‌توانید تغییرات مورد نظرتان را اعمال کنید.

آموزش نحوه تنظیمات رنک مث

مدیریت دسترسی

در سئو با رنک مث، بخش مدیریت نقش‌های افزونه بسیار کاربردی است. اگر اپراتورهایی که به بخش مدیریت سایت شما دسترسی دارند و شما به صورت تیمی یا در یک شرکت کار می‌کنید، می‌توانید محدوده‌ی هر یک از نقش‌های موجود را تعیین کنید. مثلا می‌توانید نویسنده را به تنظیمات و ویرایش نوشته‌ها و برگه‌ها محدود کنید یا تمام امکانات را به مدیر کل بدهید یا به مشتری هیچ یک از امکانات را ندهید؛ چون لزومی ندارد.

مدیریت دسترسی در افزونه رنک مث

مانیتور 404 و تغییر مسیرها

افزونه رنک مث امکان مانیتور یا نظارت بر صفحات 404 را فراهم کرده است. به این معنی که از پیوند‌های خراب شما جلوگیری می‌کند. همچنین می‌توانید در بخش تغییر مسیر تعیین کنید که آدرس‌های خراب به کجا تغییر مسیر دهند.

مانیتور 404 و تغییر مسیرها در افزونه رنک مث

نشانه گذاری Schema

اگر نمی‌دانید اسکیما چیست به طور خلاصه به شما خواهم گفت. اسکیما در واقع به درک صفحه شما توسط گوگل کمک می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند تا گوگل اطلاعات بیشتری راجع به محتوای صفحه به دست آورد. مثلا اگر صفحه شما در مورد یک فیلم صحبت می‌کند توسط اسکیما می‌توانید به گوگل بگویید که مثلا این فیلم در سال 1998 توسط کریستوفر نولان ساخته شده است. حتی امتیازی که کاربران به این فیلم داده‌اند هم در اسکیما قابل تعریف است و این شانس شما را برای حضور در نتایج برتر بیشتر می‌کند. روی ذخیره و ادامه کلیک کنید تا تنظیمات این بخش هم به پایان برسد.

نشانه گذاری Schema در رنک مث

عنوان‌ها و متا

در این قسمت می‌توانیم وضعیت هر صفحه از سایت را مشخص کنیم. می‌توانید آن‌ها را noindex یا nofollow کنیم. مثلا ما صفحات جستجو را نمی‌خواهم در نتایج گوگل داشته باشم، در اینجاست که متا ربات‌های آن را روی noindex، nofollow تنظیم می‌کنیم. در این بخش حتی می‌توانید تعیین کنید که جداکننده عناوین سایت شما کدام کارکتر باشد. همان کارکتری که عنوان‌ها را از اسم سایت جدا می‌کند. مثلا افضلی وردپرس | آموزش نصب رنک مث. این کارکتر می‌تواند از بین موارد پیش‌فرض یا حتی به صورت دستی انتخاب شود.

عنوان‌ها و متا در نصب رنک مث

 

تجزیه و تحلیل سئو

بسیاری از گزینه‌های پیکربندی و ترفندهای دیگر وجود دارد که این آموزش نمی‌تواند به اندازه کافی آن‌ها را پوشش دهد. برای بررسی همه گزینه‌ها و آموزش نصب رنک مث کمی زمان بگذارید. اما یک مکان خوب برای شروع، تجزیه و تحلیل سئو است که رنک مث به خوبی انجام می‌دهد.

تجزیه و تحلیل سئو در افزونه رنک مث

روی دکمه «شروع تجزیه و تحلیل گسترده سایت» کلیک کنید.

نتایج تجزیه و تحلیل در نمودارهایی با جزئیات زیر نمایش داده می‌شود.

تجزیه و تحلیل سئو در رنک مث

شما می‌خواهید تمام تلاش خود را برای رسیدگی به مواردی که در آزمایش‌های ناموفق یا ایجاد اخطار انجام می‌دهند، انجام دهید.

تجزیه و تحلیل سئو در rank math

برای بسیاری از خرابی‌ها و هشدارها، رنک مث نکاتی را برای رفع مشکل ارائه کرده است. به آن‌ها نگاهی بیندازید زیرا پر از اطلاعات مفید و دانش SEO هستند.

در واقع یک سایت که سئوی خوبی داشته باشد می‌تواند در صفحه اول گوگل دیده شود. به همین دلیل سیستم مدیریت محتوای وردپرس با ساخت افزونه‌هایی سعی در شناخت و بهبود رتبه سایت دارد. افزونه یوست سئو و افزونه رنک مث از جمله این افزونه‌ها هستند. شما از طریق سئوی سایت با افزونه رنک مث می‌توانید مسائل مربوط به سئو را به خوبی و به صورت کامل انجام دهید.

 

نگاهی سریع به رنک مث در عمل

رنک مث علاوه بر تجزیه و تحلیل سایت شما و کمک به بهبود آن، در ویرایشگر وردپرس هم کار می‌کند. اولین چیزی که متوجه خواهید شد یک امتیاز در سمت راست بالای ویرایشگر است. ما از ویرایشگر گوتنبرگ استفاده می‌کنیم، اگر همچنان از ویرایشگر وردپرس «کلاسیک» استفاده می‌کنید، اوضاع کمی متفاوت به نظر می‌رسد. اگر کار کردن با افزونه گوتنبرگ را بلد نیستید مقاله آموزش افزونه ویرایشگر گوتنبرگ ( ۰ تا ۱۰۰ ) را مطالعه فرمایید.

اموزش نصب rank math

امتیاز 7 از 100، خیلی خوب نیست. خب این یک پست پیش‌فرض وردپرس «سلام دنیا» است. بنابراین انتظاری غیر از این هم نداریم

آموزش نصب rank math plugin

در این بخش از مقاله آموزش نصب رنک مث یک تجزیه و تحلیل تک پستی وجود دارد. مشابه آنچه در تجزیه و تحلیل سراسر سایت دیدیم و مانند تجزیه و تحلیل در سطح سایت، نکات زیادی در مورد بهبود سئو برای مقاله یا صفحه شما وجود دارد، تغییرات مفیدتری وجود دارد که با استفاده از افزونه خواهید دید. باید این را جمع‌بندی کنیم، اما می‌توانیم ساعت‌ها درباره ویژگی‌ها صحبت کنیم.

اما یک سوال. اگر پلاگین رنک مث را حذف کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

  • نقشه سایت شما دیگر به‌روز نمی‌شود.
  • ابزارهای افزونه موجود هنگام ایجاد یا ویرایش یک پست دیگر در دسترس نخواهند بود.
  • رتبه شما در موتورهای جستجو ممکن است آسیب ببیند.

این افزونه جداول پایگاه داده را ایجاد می‌کند که با حذف افزونه حذف نمی‌شوند. اگر می‌خواهید آن‌ها را حذف کنید، به دنبال جداول با پیشوند “rank_math_” بگردید. مسائل بالا همان چیزی است که ما در طول استفاده و آزمایش خود پیدا کردیم. ممکن است مشکلات دیگری وجود داشته باشد که آزمایش ما آن‌ها را پیدا نکرده است. یکی از راه‌های افزایش سرعت سایت و در نتیجه بهبود رتبه سایت در موتور جستجوی گوگل، استفاده از یک افزونه کش مناسب است. در این مورد مقاله آشنایی با افزونه WP Rocket می‌تواند به شما کمک کند

 

سوالات متداول :

1) آیا امکان انتقال تنظیمات از افزونه‌های دیگر به رنک مث وجود دارد؟

بله، این کار به راحتی قابل انجام است. فقط قبل از هرگونه تغییر و درون‌ریزی حتما یک نسخه پشتیبان از سایت خود تهیه کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل، سایت شما ایمن بماند.

2) رنک مث یا یوست؟

هر دو افزونه از امکانات و ویژگی‌های خاصی برخوردارند و این می‌تواند سلیقه‌ای باشد اما به طور کلی افزونه رنک مث امکانات بیشتری را ارائه می‌دهد.

3) آیا این افزونه برای فروشگاه‌های اینترنتی هم مناسب است؟

بله. هر مدل سایتی که داشته باشید، می‌توانید از امکانات این افزونه بهره ببرید.

خلاصه و نتیجه‌گیری

امروز با آموزش نصب رنک مث در افضلی وردپرس در خدمت شما بودیم. ما سطح کارهایی که رنک مث می‌تواند انجام دهد و راه‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند را بررسی کرده‌ایم. اگر این افزونه را نصب و بررسی کنید، خودتان خواهید دید و ما توصیه می‌کنیم که این کار را در اولین فرصت انجام دهید.

آیا در حال حاضر از افزونه سئو در وب سایت وردپرس خود استفاده می‌کنید؟ آیا امروز اینجا چیزی ‌دیدید که باعث شود به این افزونه مهاجرت کنید؟ مشکلات و سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. موفق باشید.

اشتراک گذاری:

اولین کامنت را شما بگذارید!


یک دیدگاه اضافه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع آموزش پلاگین نویسی وردپرس

تمام چیزی که برای همه فن حریف شدن در وردپرس نیاز دارید!

یک دوره کامل و جامع برای اینکه از این به بعد به هیچ پروژه ای به خاطر عدم توانایی و دانش ناکافی، نه نگویید!

با این دوره شما به زیر و بم وردپرس مسلط می شوید و دیگر هیچ استرسی از اینکه پروژه ای را نتوانید انجام دهید، ندارید.
راه حل تمام مشکلات شما در وردپرس در این دوره نهفته است.