Skip to content
تاریخ: 1401/08/21       |      
دسته:       |      
نویسنده: تولید محتوا افضلی وردپرس

ترک بک و پینگ بک وردپرس کمی گیج کننده هستند؛ هر دو ویژگی از روزهای اولیه وبلاگ نویسی وجود داشته‌اند. با این حال، بسیاری از کاربران وردپرس از وجود آن‌ها خبر ندارند یا نمی‌دانند چگونه از آن‌ها باید به طور موثر استفاده کنند. معمولاً بسیاری از کاربران پس از آن‌که تعداد زیادی لینک هرزنامه در نظرات سایت‌شان ظاهر شد اقدام به یادگیری در مورد پینگ بک/ترک بک می‌کنند.

در این مقاله، تمام مواردی که در مورد پینگ بک و ترک بک وردپرس وجود دارد را به شما آموزش می‌‌دهیم. ابتدا، ما به شما کمک می‌کنیم تا تفاوت بین این دو را درک کنید. در مرحله دوم، مزایا و معایب استفاده از پینگ بک و ترک بک را پوشش می‌دهیم. در مرحله سوم، ما به شما نشان می‌دهیم که چگونه ترک بک و پینگ بک را فعال/غیرفعال کنید و در نهایت بتوانید تصمیم بگیرید که آیا آن‌ها را در وب سایت وردپرسی خود استفاده کنید یا خیر.

در این مقاله، ما به چند مورد از بهترین شیوه‌های پینگ بک/ترک بک پرداخته ایم. اگر بعد از بررسی مقاله تصمیم گرفتید از پینگ بک/ترک بک استفاده نکنید، چند روش جایگزین را برای لینک‌سازی طبیعی به شما ارائه می‌کنیم.

پینگ بک و ترک بک چیست؟ چرا مهم هستند؟

برای درک بهتر موضوع، در نظر میگیریم که نویسنده مقاله A قرار است به مقاله ای در سایت B لینک دهد.

ترک بک وردپرس به نویسنده A اجازه می‌دهد تا به نویسنده مقاله B اطلاع دهد که در یکی از مقالاتش به محتوای او پیوند داده شده است. پینگ بک یک نسخه خودکار از ترک بک است؛ به عبارتی دیگر، پینگ بک همان ترک بک است که ارتقاء یافته و تفاوت بسیار کمی با ترک بک دارد.

در اکثر قالب‌های وردپرس، ترک بک‌ها و پینگ بک‌ها در بخش نظرات – در یک بخش جداگانه یا در کنار نظرات دیگر ظاهر می‌‌شوند.

 

Trackbacks چیست؟

Trackbacks چیست؟

پروتکل ترک بک برای اطلاع‌رسانی بین وب سایت‌ها طراحی شده است و امروزه همه ابزارهای وبلاگ نویسی اصلی مانند WordPress،B2  و Blogger از ترک بک پشتیبانی می‌کنند.

در سایت مرجع وردپرس از ترک بک اینگونه یاد شده‌است :

” ترک بک به شما کمک می کند تا به نویسنده دیگری اطلاع دهید که چیزی مرتبط با آنچه او در وبلاگش نوشته بود، نوشته اید حتی اگر پیوند مستقیمی به مقاله او نداده باشید.

این شانس نویسنده دیگر را افزایش می دهد که متوجه شود که به او اعتبار داده اید، یا چیزی را که او نوشته یا مشابه آن را بهبود بخشیده اید.

برای استفاده از ترک بک، باید URL ترک بک داشته باشید.

 

چگونه باید یک URL ترک بک دریافت کرد؟

این کار بسیار آسان است.

ابتدا به پست وبلاگ طرف مقابل (فرد B) بروید و URL ترک بک را پیدا کنید. اگر سایت او از وردپرس استفاده می‌کند، /trackback/ را در انتهای لینک پست اضافه کنید تا URL trackback ایجاد شود.

بعد، پست خود را بنویسید، URL trackback را در بخش فرستادن بازتاب قرار دهید و مقاله خود را منتشر کنید.

چگونه باید یک URL ترک بک دریافت کرد؟
بخش فرستادن بازتاب (Send Trackbacks) – در زیر ویرایشگر کلاسیک وردپرس

 

به محض انتشار مقاله، وردپرس گزیده ای از متن پست را به همراه پیوند آن (لینک A) ایجاد می‌کند و آن را به وب سایت گیرنده(B) ارسال می‌کند. ترک بک در بخش دیدگاه‌های پیشخوان سایت B ظاهر می‌شود، سپس شخص B می‌تواند آن را پست کند، هرزنامه ارسال کند یا آن را به سطل زباله انتقال دهد.

نکته: طرف مقابل باید پینگ بک و ترک بک را در وب سایت خود فعال کرده باشد تا  ترک بک شما را دریافت کند.

 

پینگ بک چیست؟

پینگ بک چیست؟

می توان پینگ بک را نسخه بهبود یافته پروتکل ترک بک در نظر گرفت. در حالی که ترک بک نیاز به انجام یک سری کارها به‌صورت دستی دارد، پینگ بک خودکار است. وقتی نویسنده سایت A به سایت B لینک می‌دهد و در سایت B پینگ بک‌ها فعال هستند، پینگ بک به شکل یک دیدگاه و به‌طور خودکار برای سایت B ارسال می‌شود.

به عبارت دیگر، شما فقط باید به پست وبلاگ شخص دیگر پیوند دهید تا یک پینگ بک ایجاد شود. سپس طرف B می‌تواند آن را پست کند، هرزنامه ارسال کند یا به سطل زباله انتقال دهد. اگر در سایت B پینگ بک شما را تایید شود، در قسمت نظرات آن پست نمایش داده می‌شود.

برخلاف ترک بک، پینگ بک گزیده ای از متن را در خود نگه‌داری نمی‌کند و پینگ بک‌ها شبیه لینک‌ها خواهند بود.

جعل کردن پینگ بک سخت‌تر از ترک بک است، و کاملاً خودکار است، مشروط بر اینکه هر دو سایت قابلیت پینگ بک را فعال کرده باشند. به همین خاطر هم بسیاری از کاربران پینگ بک را به ترک بک ترجیح می‌دهند.

 • پینگ بک‌ها و ترک‌بک‌ها در گذشته محبوب بودند، زیرا هر دو راه‌هایی عالی برای اشتراک‌گذاری و لینک‌سازی بودند؛ اما پس از ظهور ارسال‌کنندگان هرزنامه، امروزه بسیار کمتر از قبل از آن‌ها استفاده می‌شود.
 • تنها تفاوت بین پینگ بک و ترک بک، فناوری ارتباطی است که هر پروتکل از آن استفاده می‌کند.

با توجه به آنچه گفته شد، قصد داریم مزایا و معایب پینگ بک/ترک بک را بررسی کنیم تا بتوانید تصمیم بگیرید که آن‌ها را فعال کنید یا غیرفعال.

 

مزایای Pingbacks/Trackbacks

به راحتی می‌توان فهمید که چرا بسیاری از مردم هر دو فناوری را دوست داشتند. مزایای آن‌ها عبارتند از:

 • ارائه محتوای مرتبط در وب سایت شما، افزایش ارزش محتوایی که به کاربران خود ارائه می‌دهید.
 • ایجاد اقتدار و نفوذ -اگر یک وبلاگ نویس یا وب سایت با نفوذ به محتوای شما از طریق پینگ بک یا ترک بک لینک می‌دهد، می‌تواند به شما کمک کند تا با نمایش پینگ بک‌ها در بخش نظرات خود، قدرتی برای محتوای خود ایجاد کنید.
 • افزایش ترافیک از طریق بک لینک -اگر یک وب‌سایت محبوب پینگ بک‌ها و ترک بک‌های شما را در بخش نظرات خود منتشر کند، می‌‌تواند منجر به ترافیک بیشتر برای وب‌سایت شما شود.
 • از آنجایی که پینگ بک‌ها و ترک بک‌ها اساساً بک لینک هستند، به شما در بهبود سئو کمک می‌‌کنند، مشروط بر اینکه به سایت‌های معتبر لینک داده باشید.
 • از آنجایی که پینگ بک یا ترک بک تمایل شما را برای به اشتراک گذاشتن محتوای خود به طرف مقابل نشان می‌دهد، ممکن است در نهایت محتوای شما را نیز به اشتراک بگذارد که این کار برای ترافیک و گسترش برند شما عالی است.

 

معایب Pingbacks/Trackbacks

پینگ بک‌ها و ترک بک‌ها امروزه به‌عنوان هرزنامه شناسایی می‌شوند.

 • هرزنامه، هرزنامه، هرزنامه‌ … ارسال کنندگان هرزنامه از ترک بک و پینگ بک برای ارسال هزاران اسپم استفاده می‌کنند.با این حال، می‌‌توانید با یک افزونه قوی ضد هرزنام ، با هرزنامه‌های ترک بک مبارزه کنید . با این حال، پوشه هرزنامه شما دیوانه وار بزرگ خواهد شد.
 • سئو ضعیف -اگر پینگ بک‌ها و ترک بک‌ها را بدون نظارت رها کنید، ارسال‌کنندگان هرزنامه می‌‌توانند به راحتی ترک بک‌هایی ایجاد کنند که به نظر برسد شما به آن‌ها پیوند می‌‌دهید.
 • لطمه زدن به شهرت برند –برقراری لینک‌های ناخوشایند در سایت شما که مطمئناً اعتبار برند شما را از بین می‌برد.
 • زمان بر – چالش اصلی پینگ بک‌ها و ترک بک‌ها، هرزنامه‌ها و موارد مشابهی است که مدیریت آن‌ها زمان زیادی از شما می‌برد. تعدیل پینگ بک‌ها و ترک بک‌ها بخش عظیمی از زمان را از شما می‌‌گیرد، زمانی که می‌‌توانید از آن بهتر استفاده کنید (مخصوصاً با کمک افزونه‌هایی مانندUncanny Automator ). به همین دلیل نیز بیشتر وب سایت‌ها دیگر از پینگ بک و ترک بک استفاده نمی کنند.
 • خودپینگ بک – اگر به پست‌های دیگر در وبلاگ خود پیوند دهید، وردپرس به صورت خودکار پینگ بک ایجاد می‌کند که می‌تواند به مرور زمان آزاردهنده شود، به خصوص اگر به طور مداوم لینک‌های داخلی زیادی ایجاد کنید. شما می‌توانید با استفاده از”افزونه No Self Pings ” در وردپرس بر پینگ‌های خود غلبه کنید .

 

نحوه فعال/غیرفعال کردن Pingback و Trackbacks

در پیشخوان مدیریت وردپرس خود، مانند شکل زیر به  تنظیمات > گفت و گو بروید .

نحوه فعال/غیرفعال کردن Pingback و Trackbacks

 

در مرحله بعد، همانطور که در تصویر زیر علامت زده‌ایم، علامت  اجازه دادن به دیگر وبلاگ‌ها برای آگاه‌سازی پیوندی (بازتاب‌ها و دنبالک‌ها) روی نوشته‌های تازه” را بردارید.

اجازه دادن به دیگر وبلاگ‌ها برای آگاه‌سازی پیوندی

 

به پایین صفحه بروید و روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

برای فعال کردن دوباره پینگ بک‌ها، کافی است گزینه  اجازه دادن به دیگر وبلاگ‌ها برای آگاه‌سازی پیوندی (بازتاب‌ها و دنبالک‌ها) روی نوشته‌های تازه” را علامت بزنید و تغییرات خود را ذخیره کنید.

توجه داشته باشید که می‌توانید پینگ بک و ترک بک را بر اساس هر پست و نوشته فعال کنید. در ویرایشگر نوشته خود، بخش گفت و گو را پیدا کنید . سپس پذیرفتن بازتاب برای این برگه “ را انتخاب کنید و پست خود را به‌روزرسانی/ منتشر کنید:

پذیرفتن بازتاب برای این برگه

 

نکته: اگر  بخش گفت و گو یا حتی بخش فرستادن بازتاب‌ها را که قبلاً به آن اشاره کردیم نمی‌بینید، روی تنظیمات صفحه در بالای صفحه کلیک کنید و کادرهای مربوطه را همانطور که در زیر نشان داده شده است علامت بزنید.

بخش گفت و گو - بخش فرستادن بازتاب‌ها

غیرفعال کردن پینگ بک و ترک بک، فقط برای پست‌های بعدی کار خواهد کرد. پست‌های قبلی به دریافت پینگ بک و بازخورد ادامه خواهند داد.

 

چگونه پینگ بک و ترک بک را برای پست‌های موجود غیرفعال کنیم؟

نحوه غیرفعال کردن Pingback و Trackback در پست‌های موجود :

 

همانطور که در زیر مشاهده می‌کنید به نوشته‌ها > همه نوشته‌ها بروید.

به نوشته‌ها > همه نوشته‌ها بروید

 

در مرحله بعد، روی  تنظیمات صفحه در بالای صفحه کلیک کنید، در قسمت تعداد موردها در هر برگه را 999 وارد کنید و  دکمه اجرا را بزنید:

پست برای هر صفخه را روی 999 بگذارید

صفحه برای نمایش 999 پست در همان صفحه مجدداً بارگیری می‌شود که اگر صدها پست موجود داشته باشید بسیار عالی است.

 

در مرحله بعد،  چک باکس عنوان را علامت بزنید تا همه پست‌ها انتخاب شوند:

چک باکس عنوان را علامت بزنید

 

پس از آن، روی  منوی کشویی کارهای دسته‌جمعی کلیک کنید، ویرایش را انتخاب کنید و روی  دکمه اجرا کلیک کنید:

کارهای دسته‌ جمعی

 

پس از آن، ” اجازه ندادن ” را در پینگ‌ها انتخاب کنید و روی دکمه به روزرسانی کلیک کنید، همانطور که در زیر مشاهده می‌کنید.

" اجازه ندادن " را در پینگ‌ها انتخاب کنید

اگر بیش از 999 پست دارید، باید به صفحه بعدی بروید و روند را تکرار کنید. با انجام این کار، پینگ بک و ترک بک در پست‌های انتخاب شده غیرفعال می‌شود. با این حال، لازم است پینگ بک‌ها و ترک بک‌های ناخواسته را به‌صورت دستی بر اساس هر پست یا از طریق دیدگاه‌ها حذف کنید.

در ادامه برخی از بهترین روش‌های وردپرس را بررسی خواهیم کرد که در نهایت به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید آیا از پینگ بک و ترک بک استفاده کنید یا خیر.

 

بهترین روش‌های Pingback/Trackback وردپرس

اگر در نهایت از پینگ بک و ترک بک در سایت خود استفاده می‌کنید، انجام آن از همان ابتدا ضروری است. این به شما کمک می‌کند تا از مزایای هر دو فناوری بدون ارسال هرزنامه به دیگران به طور همزمان بهره ببرید. اگر هدف اصلی شما هدایت ترافیک بیشتر از طریق پینگ بک است، نکات زیر مفید خواهند بود.

 • از طریق رسانه‌های اجتماعی یا ایمیل به طرف مقابل اطلاع دهید.گاهی اوقات، پینگ بک یا ترک بک شما ممکن است به دلایل مختلفی به دست گیرنده نرسد. هنگامی که به پست وبلاگ دیگری پیوند می‌دهید، از طریق رسانه‌های اجتماعی یا ایمیل به آن‌ها اطلاع دهید. با این کار علاوه بر این‌که لینک‌سازی خود را به صاحبان سایت B اطلاع می‌دهید، محتوای شما به طور بالقوه می‌تواند در معرض دید دنبال کنندگان رسانه‌های اجتماعی آن‌ها نیز قرار گیرد.
 • همیشه به یک پست وبلاگ پیوند دهید، نه به صفحه اصلی.اگر به یک صفحه اصلی پیوند دهید، هیچ ترک بک وردپرسی ارسال نخواهد شد.
 • در مورد پینگ بک‌ها و ترک بک‌های خود بسیار هوشیار باشید (یا به طور کامل آن‌ها را غیرفعال کنید).

 

آیا باید از Pingbacks/Trackback استفاده کنید؟

این کاملاً به شما و هدف‌تان بستگی دارد. اگر درست انجام شود، می‌توانید ترافیک را هدایت کنید و از مزایای آن لذت ببرید اما اگر بر آن‌ها نظارت نداشته‌باشید، پینگ بک و ترک بک می‌تواند شما را با اسپم‌های زیادی مواجه کند.

در تجربه افضلی وردپرس، 99٪ از پینگ بک‌ها و ترک بک‌ها از اسپمرها بوده‌اند، بنابراین ما این ویژگی را به طور کلی غیرفعال کرده‌ایم و تصمیم گرفتیم وقت و انرژی خود را روی روش‌های مؤثر دیگر متمرکز کنیم.

برخی از روش‌های جایگزینی که می‌توان استفاده کرد عبارتند از:

 • می‌توانید با استفاده ازافزونه‌های پست مرتب ، محتواهای مرتبط و بیشتری را به خوانندگان مطالب سایت خود معرفی کنید.
 • ایجاد روابط واقعی با وبلاگ نویسانی که در نهایت محتوای شما را در شبکه‌های خود تبلیغ می‌کنند.
 • ایجاد بک لینک به روش‌های بهتری مانندرسانه‌های اجتماعی، پست مهمان، انجمن‌ها و غیره
 • جلوگیری از هرزنامه – زیرا حتی بدون پینگ بک/ترک بک، هرزنامه همچنان اتفاق می‌افتد!
 • استفاده از نکات بازاریابی محتوا برای مشاغل کوچک با کمک وردپرس
اشتراک گذاری:

اولین کامنت را شما بگذارید!


یک دیدگاه اضافه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع آموزش پلاگین نویسی وردپرس

تمام چیزی که برای همه فن حریف شدن در وردپرس نیاز دارید!

یک دوره کامل و جامع برای اینکه از این به بعد به هیچ پروژه ای به خاطر عدم توانایی و دانش ناکافی، نه نگویید!

با این دوره شما به زیر و بم وردپرس مسلط می شوید و دیگر هیچ استرسی از اینکه پروژه ای را نتوانید انجام دهید، ندارید.
راه حل تمام مشکلات شما در وردپرس در این دوره نهفته است.