Skip to content
تاریخ: 1401/08/26       |      
دسته:       |      
نویسنده: تولید محتوا افضلی وردپرس

دامین آتوریتی، که اغلب به عنوان DA شناخته می‌شود، معیاری است که توسط Moz توسعه یافته است. این امتیازات از 1 تا 100 متغیر است و هدف آن پیش‌بینی میزان احتمال ظاهر شدن یک وب سایت در صفحات نتایج موتور جستجو(SERP)  است.

توجه داشته باشید که دامین آتوریتی یک عامل رتبه‌بندی نیست. به عبارت دیگر، گوگل از آن برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه یک وب سایت در نتایج جستجو چقدر ظاهر شود استفاده نمی‌کند. با این حال، دامین آتوریتی هنوز یک معیار مهم است. این امتیازات دید خوبی در مورد احتمال رتبه‌بندی یک وب‌سایت ارائه می‌دهد، به طوری که وب‌سایتی که دارای دامین آتوریتی پایین‌تری است نسبت به وب‌سایتی با دامین آتوریتی بالاتر کمتر در نتایج ظاهر می‌شود. بنابراین، در حالی که DA مقیاسی برای رتبه‌بندی نیست که بتواند به طور مستقیم آن را بهبود بخشد، اما امکان ارزیابی عملکرد فعلی و مقایسه آن با رقبا را فراهم می‌کند – به همین دلیل است که در SEO بسیار مفید و تاثیرگذار است.

 

چگونه می‌توانید دامین آتوریتی خود را بررسی کنید؟

Moz به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق پلتفرم‌هایی مانند Moz Link Explorer، ابزار تجزیه و تحلیل دامنه، MozBar و Keyword Explorer، مراقب دامنه خود باشند. یکی از بزرگترین مزایای Moz این است که ابزارهای رایگانی برای بررسی دامین آتوریتی ارائه می‌دهد.

در حالی که برای اولین بار Moz این معیار را توسعه داد اما در حال حاضر سایر ابزارهای SEO نیز از دامین آتوریتی استفاده می‌کنند. گزینه‌های جایگزینی مانند رتبه‌بندی دامنه نیز بسیار قابل اعتماد هستند و توسط ابزارهایی مانند Ahrefs ارائه شده‌اند (Ahrefs از داده‌های بک لینک دقیق‌تر و گسترده‌تر از سایر ابزارها برای تعیین رتبه‌بندی دامنه استفاده می‌کند و در نتیجه دقیق‌تر است).

 

دامین آتوریتی چگونه امتیازدهی می‌شود؟

امتیاز دامنه از 1 تا 100 متغیر است که اعداد بالاتر نشان دهنده قدرت بیشتر آن دامنه است و در نهایت احتمال ظاهر شدن در SERPها برای آن، بیشتر است. به منظور محاسبه امتیاز دامین آتوریتی، پلتفرم SEO Moz تعدادی از عوامل مختلف را بررسی و ارزیابی می‌کند و این اطلاعات را در یک امتیاز واحد ادغام می‌کند که بینشی واقعی از وضعیت فعلی یک سایت ارائه دهد.

عواملی که یک امتیاز DA را تشکیل می‌دهند عبارتند از تعداد دامنه‌های لینک داده‌شده به root (چند لینک جداگانه، ترافیک را به سایت مورد نظر هدایت می‌کنند) و همچنین تعداد کل لینک‌ها به سایت. با ارزیابی این ارقام و مقایسه آن‌ها با ارقام رقبا، Moz می‌تواند محاسبه کند (پیش‌بینی کند) آن سایت چقدر در موتورهای جستجو رتبه خوبی دارد.

 

دامین آتوریتی خوب چگونه است؟

به طور کلی، سایت‌هایی با تعداد زیادی لینک خارجی با کیفیت بالا، مانند ویکی پدیا و دایره‌المعارف، معمولاً در مقیاس‌های بالای دامین آتوریتی قرار دارند. با این حال، وب سایت‌های کوچک با لینک‌های ورودی کمتر، امتیاز DA بسیار پایین‌تری دارند. وب سایت‌های جدید همیشه با نمره DA 1 شروع به فعالیت می‌کنند.

اما موضوع اینجاست:

امتیازDA ، میزان توانایی رتبه‌بندی سایت شما را پیش‌بینی می‌کند، اما هدف شما نباید داشتن بالاترین امتیاز ممکن باشد.

در عوض، شما باید امتیاز خود را با نمرات DA رقبای مستقیم خود مقایسه کنید. ممکن است امتیاز DA وب سایت برتر و مشابه سایت شما، 42 باشد و در نتیجه رسیدن به عددی نزدیک به آن “خوب” خواهد بود و هدف شما باید بهتر شدن نسبت به آن، باشد.

 

چرا دامین آتوریتی من تغییر کرد؟

در حالی‌که همه ما انتظار داریم که امتیازات دامین آتوریتی رشد کند، ممکن است شاهد کاهش آن باشیم در نتیجه امتیاز دامین آتوریتی می‌تواند در هر دو جهت حرکت کند. امتیازهای دامین آتوریتی نه تنها نسبی هستند، بلکه برای اطمینان از صحت آن‌ها مرتباً مجدداً محاسبه می‌شوند. هنگامی‌که این محاسبات مجدد اتفاق می‌افتد این امتیازات می‌توانند افزایش یا کاهش پیدا کنند.

اگر دامین آتوریتی شما بهبود یافته است، احتمالاً ناشی از کارهایی است که به درستی انجام داده اید. Moz به طور مداوم در سطح اینترنت crawl می‌کند و تغییرات بک لینک‌ها (بهبود یا بد شدن آن‌ها) را یادداشت می‌کند تا DA را بر اساس آن تنظیم کند.

با توجه به اینکه تقریباً دو میلیارد وب سایت در حال حاضر به صورت آنلاین میزبانی می‌شوند، این احتمال وجود دارد که امتیاز DA وب سایت شما تحت تأثیر امتیاز رقیب قرار گیرد. همانطور که قبلا ذکر شد، دامین آتوریتی یک معیار نسبی است. این بدان معناست که اگر یک وب‌سایت با امتیاز بالا (مانند گوگل یا فیس‌بوک) شاهد رشد زیادی در لینک‌ها باشد، این امر می‌تواند بر امتیازات سایر سایت‌ها تا حد زیادی تأثیر بگذارد.

دلایل دیگری نیز وجود دارد که چرا اتوریته دامنه می‌تواند در جهت اشتباه حرکت کند. گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد که سایتی بک لینک‌های خود را از دست داده باشد، به وب‌سایت‌های هرزنامه یا مخرب لینک داشته باشد یا لینک‌هایی داشته‌باشد که خراب شده‌اند. Moz همچنین به‌طور مداوم نحوه تعیین دامین آتوریتی را به‌روزرسانی می‌کند، بنابراین کاهش امتیاز ممکن است نشانه‌ این باشد که سایت شما نیاز به محتوا و لینک‌های جدیدتر از سایت‌های مرتبط و با کیفیت بالاتر دارد.

 

چگونه دامین آتوریتی خود را افزایش دهیم؟

نکات و ترفندهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش دامین آتوریتی خود از آن‌ها استفاده کنید. این کار با داشتن یک استراتژی خوب شروع می‌شود.

ایجاد دامین آتوریتی به بک لینک داشتن یک وب سایت متکی است. با این حال، به جای تمرکز بر کمیت لینک‌ها، نکته کلیدی اولویت قرار دادن کیفیت بک لینک است. ارزش یک بک لینک از یک دامنه معتبر و مرتبط در نهایت بیش از ده بک لینک از یک دامنه نامربوط است.

هنگامی‌که محتوای با کیفیت خوب را در اختیار دارید، به دست آوردن بک لینک‌های معتبر نیز بسیار آسان تر می‌شود. به دقت در مورد محتوا فکر کنید و شروع به ایجاد محتوایی کنید که می‌دانید مخاطبان شما می‌خواهند ببینند. استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی را فراموش کنید، به جای آن، محتوایی با ساختار و عناوین مناسب و پسندیده بنویسید که علاقه مخاطبان هدف شما را برانگیزد. محتوای قدیمی‌تر را نیز می‌توان با داده‌ها و اطلاعات تازه به‌روزرسانی کرد.

از رقبا برای محتوا و ساخت لینک الهام بگیرید. وب‌سایت‌های رقیب می‌توانند روش‌هایی برای تدوین استراتژی به شما ارائه دهند و موجب افزایش بازدید وب‌سایت شما شوند.

این‌ها تنها برخی از نکات سئو هستند که می‌توانید برای کمک به افزایش دامین آتوریتی خود از آن‌ها استفاده کنید.

 

نحوه استفاده از دامین آتوریتی در کمپین‌های سئو

قبل از شروع یک کمپین سئو، همیشه ابتدا به این فکر کنید که دوست دارید کمپین شما به چه چیزی برسد و بهترین نتایج ممکن برای شما چه خواهد بود. برای انجام این کار، به اهداف واقعی و قابل اندازه‌گیری نیاز دارید.

چندین معیار وجود دارد که می‌تواند در اندازه گیری موفقیت یک کمپین سئو مفید باشد. Domain Authority یکی از آن‌هاست. این امتیاز ساده و در عین حال بسیار ارزشمند، به شما این بینش را ارائه می‌کند که آیا تلاش‌هایی که برای ساخت لینک‌های سئو انجام داده‌اید نتیجه‌بخش بوده‌است یا خیر.

به عنوان مثال، اگر بخشی از محتوای ایجاد شده به عنوان بخشی از یک کمپین باشد که توسط منابع معتبر به آن لینک داده شده، احتمالاً دامین آتوریتی افزایش می‌یابد.

خارج از کمپین‌های لینک بیلدینگ، از دامین آتوریتی می‌توان در ارتباط با سایر معیارهای سئو مانند ترافیک ارگانیک، امتیازات رتبه‌بندی کلمات کلیدی و نرخ کلیک استفاده کرد تا دید جامع‌تری از عملکرد بازاریابی داشته‌باشید.

 

 

سوالات متدوال:

 

چه عواملی بر دامین آتوریتی تأثیر می گذارد؟

Domain Authority با استفاده از بیش از 40 عامل محاسبه می‌شود، از جمله تعداد بک لینک‌ها، کیفیت و ارتباط بک لینک‌ها، کیفیت محتوا، سیگنال‌های اجتماعی، عملکرد سئو و دامنه‌های موجود در root. وب‌سایت‌هایی که دارای بک لینک‌های متعدد با کیفیت بالا هستند، مانند ویکی‌پدیا، معمولاً دارای دامین آتوریتی بالاتری هستند.

 

چه چیزی باعث افزایش دامین آتوریتی می‌شود؟ چگونه دامین آتوریتی را افزایش دهیم؟

بک لینک‌های با کیفیت بالا از سایت‌های معتبر دریافت کنید. بک لینک‌ها نقش بسیار زیادی در محاسبه دامین آتوریتی دارند.

محتوای جامع ایجاد کنید که ارزش این را داشته باشد به آن توسط سایر سایت‌ها لینک داده‌شود.

سایت خود را بررسی کنید و لینک‌های بد را از آن حذف کنید.

به مسائل فنی و user friendly بودن سایت توجه ویژه داشته‌باشید.

لینک‌های داخلی خود را بهبود بخشید.

 

آیا سن دامنه بر دامین آتوریتی تأثیر می گذارد؟

Domain Authority (DA): دامنه قدیمی‌تر احتمال بیشتری دارد که Domain Authority بالایی داشته باشد و درنهایت دامین آتوریتی بالا به سایت کمک می‌کند تا رتبه بالاتری داشته باشد. امتیاز دامین آتوریتی به تعداد بک لینک‌هایی که قبلاً ساخته‌اید و به سمت وب سایت، محتوا و نام تجاری خود فرستاده‌اید نیز مرتبط است.

 

آیا سرعت صفحه بر دامین آتوریتی تأثیر می‌گذارد؟

سرعت سایت شما یکی دیگر از عواملی است که بر رتبه‌بندی و درنهایت بر دامین آتوریتی شما می‌تواند تأثیر بگذارد. سایت‌هایی که از تصاویری با حجم بالا استفاده می‌کنند و سرعت بارگذاری را کاهش می‌دهند، احتمالاً رتبه‌های بالا را از دست خواهند داد.

اشتراک گذاری:

اولین کامنت را شما بگذارید!


یک دیدگاه اضافه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع آموزش پلاگین نویسی وردپرس

تمام چیزی که برای همه فن حریف شدن در وردپرس نیاز دارید!

یک دوره کامل و جامع برای اینکه از این به بعد به هیچ پروژه ای به خاطر عدم توانایی و دانش ناکافی، نه نگویید!

با این دوره شما به زیر و بم وردپرس مسلط می شوید و دیگر هیچ استرسی از اینکه پروژه ای را نتوانید انجام دهید، ندارید.
راه حل تمام مشکلات شما در وردپرس در این دوره نهفته است.