Skip to content
تاریخ: 1401/08/22       |      
دسته:       |      
نویسنده: تولید محتوا افضلی وردپرس

کنیبالیزیشن کلمه کلیدی چیست؟ آیا واقعاً بر رتبه وب سایت تأثیر می‌گذارد؟

بیایید نگاه دقیق‌تری به این پدیده بیندازیم و بفهمیم که چه زمانی کنیبالیزیشن، یک مسئله مهم است که باید حل شود و چه زمانی چندان هم جدی نیست. هم‌چنین ما باید بدانیم که در صورت وجود کنیبالیزیشن چگونه آن را شناسایی و رفع کنیم.

 

کنیبالیزیشن کلمات کلیدی در سئو چیست؟

زمانی که چندین صفحه از یک وب سایت در نتایج جستجو برای یک کلمه کلیدی رقابت می‌کنند و به رتبه‌‌های یکدیگر لطمه می‌زند، کنیبالیزیشن کلمات کلیدی اتفاق می‌افتد. این مسئله به هنگام رتبه‌بندی رخ می‌دهد. کنیبالیزیشن کلمات کلیدی زمانی اتفاق می‌افتد که صفحات مختلف به نظر می‌رسد برای یک کوئری بهینه شده‌اند و گوگل نمی‌تواند تشخیص دهد که کدام‌یک از آن‌ها مرتبط‌تر هستند تا به کاربر در نتایج، نمایش دهد. در نتیجه، این صفحات در نتایج ارگانیک با یکدیگر رقابت می‌کنند و هیچ یک از آن‌ها نمی‌توانند به جایگاه‌‌های برتر دست یابند.

این اصطلاح در سئو، از مفهوم بازاریابی کنیبالیزیشن محصول ایجاد شده است: این اتفاق زمانی می‌افتد که یک شرکت در فروش ضرر می‌کند چرا که محصول جدیدی را معرفی می‌کند و آن را جایگزین محصول قدیمی‌تر خود می‌کند.

این اصطلاح در اوایل دوران بهینه سازی جستجو (سئو) ظاهر شد. در آن زمان، مردم بر این باور بودند که اگر صفحات زیادی را با هدف قرار دادن یک کلمه کلیدی ایجاد کنند، رتبه‌بندی وب سایت آن‌ها آسان‌تر خواهد بود.

در ادامه، گوگل به‌روزرسانی‌‌های متعددی را معرفی کرد که یکی از آن‌ها به‌روزرسانی Diversity سایت نامیده می‌شود و هدف آن محدود کردن حضور یک دامنه در یک SERP است. در این به‌روزرسانی اگر چند صفحه از یک کلمه کلیدی داشته باشید، تنها یکی از آن صفحات نمایش داده می‌شود. این بهبود، با هدف متنوع کردن نتایج جستجو و افزایش رقابت ارگانیک انجام شد.

در حال حاضر، فیلتر‌های تراکم هاست و ازدحام دامنه، از نمایش چندین صفحه هم‌دامنه در فهرست‌‌های ارگانیک جلوگیری می‌کنند. در گذشته، می‌توانستید پنج صفحه از سایت را در بین 10 صفحه برتر بیابید. امروزه، در مواردی نادر، تنها گوگل دو صفحه از یک دامنه را در یک SERP نشان می‌دهد نه بیشتر.

اگر یک جستجو در گوگل انجام دهید و &filter=0  را به URL صفحه Google Search اضافه کنید، فیلتر ازدحام دامنه Google را غیرفعال خواهید کرد و می‌توانید صفحات دیگری که متعلق با آن دامنه هستند و مربوط به همان موضوع و کلمه کلیدی هستند را در سایر صفحات SERP پیدا کنید.

امروزه موتور‌های جستجو می‌توانند کاملاً دقیق دریابند که موضوع یک صفحه در مورد چیست. علاوه بر این، موتور‌های جستجو پا را بسیار فراتر از تراکم کلمات کلیدی گذاشته‌اند و هدف جستجو و میزان ارتباط صفحات را با یک کوئری نیز حدس می‌زنند. اگر گوگل چندین مقاله مرتبط را در یک وب سایت پیدا کند، آن‌ها را در SERP نشان می‌دهد. اما آیا آن صفحات یکدیگر را کنیبالیزیشن  می‌کنند؟ خب، بستگی دارد.

 

چه زمانی کنیبالیزیشن کلمه کلیدی اتفاق نمی‌افتد؟

یک صفحه ​​که در جایگاه اولSERP  یک کلمه کلیدی محبوب است، می‌تواند برای حدود صد کلمه کلیدی دیگر نیز رتبه‌ای در سرچ گوگل داشته‌باشد.

اگر SERP‌‌ها را برای یک کلمه کلیدی بررسی کنیم، ممکن است چندین صفحه از یک سایت را بیابیم که برای کلمات کلیدی یکسان (و کاملا رقابتی) موقعیت بسیار خوبی دارند. گوگل مرتبط‌ترین صفحاتی را که مکمل یکدیگر هستند انتخاب می‌کند. هر کدام از این صفحات اهداف خاص و کمی متفاوت را برآورده می‌کنند و از نظر نوع صفحه، متفاوت هستند.

بنابراین، شما به راحتی می‌توانید چندین صفحه از یک سایت را در جایگاه‌‌های برتر در یک SERP داشته باشید و این به وب سایت شما آسیبی نمی‌رساند. در عوض، این وضعیت احتمالاً دیده شدن سایت شما را افزایش می‌دهد، ترافیک بیشتری را به وب سایت شما جذب می‌کند و CTR را بهبود می‌بخشد. با این کار شما بخش بزرگی از SERP را دارید که باعث افزایش ترافیک می‌شود، و در اینجا کنیبالیزیشن کلمات کلیدی هم اتفاق نمی‌افتد.

 

نحوه تشخیص کنیبالیزیشن کلمات کلیدی در وب سایت

در مواردی که کنیبالیزیشن اتفاق بیفتد، رتبه‌‌های شما و همچنین CTR، نرخ‌های تبدیل‌ و سایر معیار‌های مهم سایت ممکن است آسیب ببینند. خطرناک‌ترین مورد درباره کنیبالیزیشن کلمات کلیدی این است که به سختی می‌توان بلافاصله متوجه آن شد.

ساده ترین راه، سرچ کردن سایت است:

 

سرچ کردن سایت با یک کلمه کلیدی

 

کلمه کلیدی خود را در کنار اسم دامنه جستجو کنید. گوگل تمام صفحات سایت شما را که توسط این کوئری به داخل SERP کشیده شده‌اند، نشان می‌دهد. به آدرس‌‌های اینترنتی با عنوان و محتوای مشابه توجه کنید.

یک بار دیگر، می‌توانید کلمه کلیدی خود را جستجو کنید و فیلتر دامنه را حذف کنید و در کنار جستجوی خود، مقدار& filter=0  را تنظیم کنید. صفحات بیشتری را در SERP که توسط کوئری ایجاد شده‌است، به شما نشان می‌دهد. این می‌تواند سرنخی باشد برای اینکه دریابید در کجا باید تغییرات ایجاد کرد تا هر صفحه به خودی خود نشان داده شود.

سرچ سایت با حذف فیلتر
domain  keyword & filter=0

 

 

چرا کنیبالیزیشن کلمات کلیدی بر سئو اثر منفی می گذارد؟

مسئله این است که اگر چندین صفحه بخواهند برای یک عبارت رتبه‌بندی شوند، گوگل نمی‌داند کدام صفحه به یک سرچ خاص مرتبط‌تر است.

گوگل سایت شما را بررسی می‌کند و ده‌‌ها صفحه مختلف را می‌بیند که برای یک کلمه کلیدی “مرتبط” و “مناسب” هستند. اما گوگل باید از بین آن‌ها، صفحاتی را انتخاب کند که به نظر می‌رسد برای سرچ کاربر بیشترین ارزش را دارند. اگر انتظار داشتید با این استراتژی ارزش سئو کسب کنید و کل وب سایت خود را به لطف این کلمه کلیدی رتبه‌بندی کنید، شانسی ندارید. علاوه بر این، دیگر فرصت‌‌های عالی SEO را هم از دست می‌دهید.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به جنبه‌‌های منفی کنیبالیزیشن کلمات کلیدی بیندازیم.  چرا کنیبالیزیشن کلمات کلیدی برای سئو بد است؟

کنیبالیزیشن به موارد زیر منجر می‌شود:

  1. از دست دادن ترافیک و نرخ تبدیل. همانطور که صفحه فرود شما با صفحه دیگری در SERP رقابت می‌کند، بدون شک ترافیک کمتری دریافت می‌کند و در نتیجه نرخ تبدیل کمتری خواهد داشت.

چرا باید وقت خود را در صفحات مختلف برای یک هدف یکسان تلف کنید درصورتی‌که یکی از این صفحات نرخ تبدیل بهتری دارد؟ شما باید تلاش خود را بر روی یکی از این صفحات متمرکز کنید، به جای اینکه انرژی خود را صرف نسخه‌‌هایی با تبدیل کمتر و هدف قرار دادن همان ترافیک کنید.

  • از دست دادن ارزش محتوا و اعتبار وب سایت. مشاهده تعداد زیادی صفحات از یک وب سایت با موضوع یکسان، به خصوص زمانی که محتوای آن‌ها ناکافی به نظر می‌رسند، باعث می‌شود کاربران و هم‌چنین گوگل اعتماد خود را به تخصص و اقتدار سازندگان سایت از دست بدهند.
  • کیفیت محتوا: اگر برای چندین صفحه، یک کلمه کلیدی را هدف قرار می‌دهید، باید محتوای آن‌ها نیز در مورد یک موضوع باشند. در غیر این‌صورت شما با این کار موجب تولید محتوای تکراری و بی کیفیت در سایت‌تان می‌شوید و شانس خود را برای بازگشت مجدد کاربران و دریافت لینک کاهش می‌دهید.
  • کم شدن ارزش لینک‌های خارجی: لینک‌های خارجی می‌توانند ارزش سئو صفحاتی را که یک کلمه کلیدی را هدف قرار می‌دهند، افزایش دهند. اما اگر صفحات مختلفی دارید که یک کلمه کلیدی را هدف قرار می‌دهند، لینک‌های خارجی شما بین آن صفحات فرود مختلف تقسیم می‌شود. بنابراین شما ارزش لینک خارجی را در بین صفحات مختلف به اشتراک می‌گذارید به جای اینکه آن را روی یک صفحه متمرکز کنید.
  • انکر تکست داخلی: اگر صفحات مختلفی را با موضوع یکسان هدف قرار می‌دهید، فرصت را برای تمرکز بر روی ارزش انکر تکست‌‌های داخلی در یک صفحه از دست می‌دهید.

این کار تاثیر منفی در سئوی سایت شما داشته و منجر به اتلاف وقت و اتلاف منابع می‌شود. بنابراین، بهترین رویکرد در اینجا این است که صفحات خود را برای مسائل مربوط به کنیبالیزیشن بررسی کنید، آن‌ها را برطرف کنید و سعی کنید در آینده از آن‌ها جلوگیری کنید.

چگونه می‌توانید کنیبالیزیشن کلمات کلیدی را برطرف کنید؟

 

از کنونیکال استفاده کنید

به جای تکرار یک کلمه کلیدی در هر صفحه، باید تغییراتی را در آن‌ها پیاده‌سازی کنید (به‌عنوان‌مثال استفاده از کلمات مترادف) و به منبع کنونیکال آن‌ها لینک دهید. سپس گوگل قادر خواهد بود بداند کدام صفحه به کدام کوئری مرتبط‌تر است. در حالی‌که برای سئوی سایت خود باید گوگل را در نظر داشته باشید، کاربران خود را نیز نباید فراموش کنید: داشتن چندین صفحه که یک عبارت را هدف قرار می‌دهند، از نظر تجربه کاربری بهینه نیست. با استفاده از راه‌حل کنونیکال، همچنین اطمینان حاصل می‌کنید که تجربه بهتر و اطلاعات مرتبط‌تری را ارائه می‌دهید.

 

از ریدایرکت‌‌های 301 استفاده کنید

اگر با کنیبالیزیشن کلمه کلیدی روبرو هستید، از ریدایرکت 301 استفاده کنید. تمام صفحات دارای این مشکل را شناسایی کنید و بهترین نسخه از صفحات سایت را (صفحه‌ای با بیشترین اعتبار برای آن کلمه کلیدی) برای ریدایرکت کردن آن‌ها انتخاب کنید؛ سپس از 301 برای ریدایرکت صفحات «تکراری»، استفاده کنید. در نتیجه بازدیدکنندگان شما به نسخه مناسبی از صفحات شما هدایت می‌شوند و گوگل با ارزش‌ترین صفحه را برای یک کوئری رتبه‌بندی می‌کند.

به طور خلاصه، به جای اینکه سعی کنید سایت خود را برای رتبه‌بندی در یک کلمه کلیدی بهینه کنید، روی عبارات طولانی تمرکز کنید که موجب رضایت شما شده و از این نوع مسائل جلوگیری می‌کند.

 

چگونه از کنیبالیزیشن کلمات کلیدی جلوگیری کنیم؟

چه تازه شروع به ساختن یک وب سایت کرده باشید و چه به ایجاد یک صفحه جدید فکر می‌کنید، باید در همان ابتدا اتفاقات کنیبالیزیشن را پیش‌بینی کنید. ابزار SEO PowerSuite دارای برخی ویژگی‌‌های عالی است که به شما کمک می‌کند از مسائل مربوط به کنیبالیزیشن کلمات کلیدی جلوگیری کنید. در زیر چند راه برای مقابله با آن آورده شده است.

 

کلمات کلیدی را با تمرکز بر هدف، تحقیق کنید.

بنابراین وقتی کلمات کلیدی هدف را برای یک صفحه فرود جدید جستجو می‌کنید، به این فکر کنید که یک کلمه کلیدی انتخاب شده چه هدفی دارد. در فرآیند ایجاد محتوای جدید، مطمئن شوید که این هدف را پوشش دهید. این کار، این احتمال را افزایش می‌دهد که صفحه فرود کاملا مرتبط با این کلمه کلیدی باشد.

 

SERP‌‌ها را برای عوامل هدف و رتبه‌بندی، تجزیه و تحلیل کنید.

تجزیه و تحلیل SERP ارتباط نزدیکی با نکته قبلی دارد. قبل از ایجاد یک محتوا برای صفحه فرود، SERP را برای کلمات کلیدی مورد نظر تجزیه و تحلیل کنید. این مرحله در آینده در زمان و تلاش شما صرفه‌جویی می‌کند.

بررسی کنید که چه نوع محتوایی برای یک کلمه کلیدی مشخص نشان داده شده است و چه قصدی را پوشش می‌دهد؟

 

موقعیت کلمات کلیدی را بررسی کنید.

بررسی موقعیت کلمات کلیدی یک راه حل اغلب دست کم گرفته شده اما عالی است. همراه با یک استراتژی محتوا، ممکن است به شما کمک کند از کنیبالیزیشن کلمات کلیدی جلوگیری کنید و درک کنید که در آینده به چه محتوایی نیاز خواهید داشت.

 

سایت خود را به طور منظم بررسی کنید.

مشکلات سایت به طور کلی یک اشکال سنگین برای سئو هستند. WebSite Auditor به شما امکان می‌دهد بررسی‌‌های منظم سایت را انجام دهید: بررسی خودکار را در آن تنظیم کنید، این ابزار سایت شما را اسکن می‌کند و حتی گزارش را به ایمیل شما نیز می‌فرستد. در مورد کنیبالیزیشن کلمات کلیدی، به مطالب تکراری، ساختار سایت، لینک‌‌های داخلی و انکر تکست‌‌ها توجه کنید.

اشتراک گذاری:

اولین کامنت را شما بگذارید!


یک دیدگاه اضافه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع آموزش پلاگین نویسی وردپرس

تمام چیزی که برای همه فن حریف شدن در وردپرس نیاز دارید!

یک دوره کامل و جامع برای اینکه از این به بعد به هیچ پروژه ای به خاطر عدم توانایی و دانش ناکافی، نه نگویید!

با این دوره شما به زیر و بم وردپرس مسلط می شوید و دیگر هیچ استرسی از اینکه پروژه ای را نتوانید انجام دهید، ندارید.
راه حل تمام مشکلات شما در وردپرس در این دوره نهفته است.