Skip to content
تاریخ: 1401/05/02       |      
دسته:       |      
نویسنده: تولید محتوا افضلی وردپرس

اگر اهل مقاله نوشتن باشید یا در وردپرس مطلب نوشته باشید، حتما با تگ هدینگ آشنایی دارید. هدینگ (heading) چیست؟ تگ هدینگ از جمله تگ‌های مهم و بین المللی در HTML محسوب می‌شود، وقتی یک نوشته با این تگ هدینگ می‌شود به معنای اهمیت زیاد آن است. این موضوع هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجوی گوگل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شما با استفاده از هدینگ کردن نوشته‌هایتان در وردپرس، موجب بهبود سئوی سایت خواهید شد.

هدینگ (heading) چیست؟

تصور کنید یک نوشته هزار کلمه‌ای دارید و از تگهای هدینگ در آن استفاده نکرده اید. شما در این صورت یک نوشته طولانی ایجاد کرده‌اید که عملا برای موتورهای جستجو فایده‌ای ندارد؛ یعنی زحمت شما هدر رفته است. در صورتی که با استفاده از تگهای هدینگ می‌توانید ارتباط بین پاراگراف‌ها را مشخص کنید، به این شکل هم کاربران و هم موتورهای جستجو، به هم پیوستگی متن شما را خواهند فهمید.

دلایل استفاده از هدینگ

در بالا به اهمیت داشتن هدینگ در نوشته‌ها اشاره کردیم. حالا می‌خواهیم ببینیم به چه دلیل باید از هدینگ در نوشته‌های خود استفاده کنیم، سپس این موارد را برای شما به صورت کامل شرح می‌دهیم.

  • بهبود سئوی سایت
  • خوانایی بهتر متن توسط کاربران و دسترسی به قسمت‌های مختلف آن
  • مشخص کردن نحوه ساختار نوشته‌ها

دلایل استفاده از هدینگ

1. بهبود سئوی سایت

استفاده از هدینگ heading  موجب ترغیب خوانندگان برای مطالعه نوشته‌های شما می‌شود. شما به عنوان کاربر اگر در سایتی قرار بگیرید که درک بهتری از نوشته های آن داشته باشید و بهتر بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید، مسلما برای خواندن مطالب آن و ماندن در سایت ترغیب خواهید شد. حتی بعدا هم اگر به دنبال مطلبی باشید، ترجیح می‌دهید در همان سایت به دنبال آن بگردید.

استفاده از هدینگ برای کاربران همین حس را رغم خواهد زد. در مقابل شلخته نوشتن و نامرتب بودن نوشته‌ها و استفاده نکردن از هدینگ، می‌تواند به همان اندازه موجب ترک سایت شما توسط خوانندگان شود. استفاده از تیترهای جذاب و مناسب، می‌تواند موجب کم شدن نرخ پرش سایت شما شود، این موضوع در بحث سئوی سایت، یک امتیاز مثبت به شمار می‌رود.

2. خوانایی متن توسط کاربران

استفاده از تیتر (Heading) مناسب موجب می‌شود تا کاربران به راحتی به همه قسمت‌های نوشته شما مشرف شوند. همچنین نوشتن پاراگراف‌های طولانی بدون هیچ عنوان، تمایل خوانندگان را برای ماندن در سایت شما کم می‌کند؛ بنابراین نرخ پرش سایت شما زیاد خواهد شد. موضوع جالبی که وجود دارد این است که بعضی از کاربران در سایت به صورت روزنامه وار مطالب را مطالعه می‌کنند. همان‌طور که در روزنامه‌ها نوشتن تیتر از اهمیت بالایی برخوردار است، تیتر (Heading) مناسب در مطالب سایت هم مورد اهمیت است. ناگفته نماند راضی بودن کاربران از نوشته های سایت شما تأثیر مستقیمی بر سئوی آن می‌گذارد.

3. مشخص کردن ساختار نوشته‌ها

شما با استفاده از هدینگ می‌توانید موضوع اصلی پاراگراف و قسمت‌های مشخصی از متن را تعیین کنید؛ بنابراین خوانندگان سایت به راحتی با خواندن تیتر نوشته‌ها، منظور کلی نوشته‌ها را خواهند فهمید. سپس در صورت اهمیت داشتن آن موضوع برای کاربر، شروع به خواندن آن خواهند کرد. البته ناگفته نماند نوشتن تیترهای جذاب هم خالی از لطف نیست و مورد توجه کاربران قرار خواهد گرفت.

نیازی نیست که کلمات و جملات عجیب و غریب و سخت به کار ببرید. خیلی ساده و جذاب در مورد موضوع مورد نظر تیتر بزنید تا خوانندگان با شوق و اشتیاق مطالب شما را مطالعه کنند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید در تصویر زیر در ویرایشگر گوتنبرگ از تگ های H  استفاده کرده‌ایم.

هدینگ در وردپرس

***لازم به یاداوری است که از جمله ویژگی‌های وردپرس اوپن سورس بودن آن است؛ به همین دلیل شما هم می‌توانید قطعه کدهای کوتاهی را به آن اضافه کنید. این کار و نوشتن کدها بیشتر توسط برنامه نویسان انجام می‌شود و کاربرانی که با کدهای PHP آَشنا نباشند، قادر به انجام این کار نخواهند بود. این موضوع باعث شده است تا توسعه دهندگان وب، اقدام به ایجاد شورت کد وردپرس سفارشی کنند.

هدینگ در وردپرس

برای تیتر زدن با استفاده از تگ هدینگ، 6 حالت وجود دارد. (H1 تا H6) . پس منظور از هدینگ همان تگ‌های H1 تا H6 است. تفاوت این تگ‌ها در اندازه نوشته های آن است، تگ H1 اندازه متن در آن بزرگ‌تر از بقیه است. به ترتیب در تگ H2 اندازه متن کوچک‌تر از H1 است و  H3 کوچک‌تر از H2 است و تا آخر. استفاده کردن از این تگ‌ها شیوه استفاده مخصوص خود را دارند که در قسمت بعدی به شما آموزش خواهیم داد.  مطلب آموزش گوتنبرگ را مطالعه کنید.

نحوه استفاده از هدینگ ( تگ‌های h1 تا h6 )

نکته مهمی که در استفاده از تگ هدینگ وجود دارد، این است که باید در هر متنی، فقط یکبار از تگ H1 استفاده کنید. H1 عنوان اصلی نوشته شما محسوب می‌شود؛ مانند یک کتاب که یک موضوع خاص دارد، نوشته شما هم باید حتما عنوان مشخصی داشته باشد. همچنین تگ‌های H2 تا H6 باید در مقاله شما وجود داشته باشند. هر بخش از عنوان اصلی را باید با تگ‌های H2 مشخص کنید. همچنین تگ H3 زیر مجموعه‌های تگ‌های H2 هستند که بخش های زیر مجموعه آن را شامل می‌شوند.

شما باید در مقاله خود از هدینگ‌های H1 تا H6 به درستی استفاده کنید. در یک نگاه کلی عنوان اصلی مقاله شما H1 است. تیترهای مقاله هدینگ H2 را می‌گیرند، اگر در هر مقاله تیترهای شما قسمت‌های جزئی‌تری داشته باشید، هدینگ H3 می‌گیرند. استفاده از هدینگ‌های H4 تا H6 خیلی مرسوم نیستند، البته بستگی به نوع نوشته های شما دارد. اگر در حال نوشتن مقاله تخصصی هستید، شاید لازم باشد از این تگ ها هم استفاده کنید.

اجازه بدهید موضوع را در قالب یک مثال به شما آموزش دهیم. فرض کنید موضوع سایت ما در مورد فروش لباس است.

لباس‌های زنانه  (عنوان اصلی مقاله- تگ H1 )

v   تی شرت و بلوز (تگ H2)

Ø    تی شرت آستین کوتاه – تی شرت آستین بلند ( تگ H3)

v   شلوار  ( تگ H2 )

¨    شلوار بیرون پوش- شلوار خانگی –  ( تگ H3 )

و …

نحوه استفاده از هدینگ ( تگ‌های h1 تا h6 )

نکات مهم در انتخاب هدینگ

  • از جمله مواردی که از اهمیت بالایی در هدینگ برخوردار هستند، انتخاب کلمات مناسب برای هدینگ است.
  • در حقیقت یکی از اهداف مهم برای هدینگ زدن، بحث سئوی سایت است. شما به راحتی می‌توانید با انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای هدینگ‌های خود، سئوی سایت خود را بالا ببرید.
  • از دیگر مزایای تگهای هدینگ، زیبا شدن متن است.
  • اگر نوشته‌ها با هدینگ اندازه گذاری شوند، برای کاربر خسته کننده نخواهند بود.

تأثیر تگ هدینگ در سئو

  • اگر از کلمات کلیدی در تگ‌های H1 تا H6 استفاده کنید، موتورهای جستجو محتوای سایت شما را بر اساس این تگ‌ها بررسی خواهند کرد.
  • اگر بین تگ H و قسمت‌های دیگر متن شما ارتباط برقرار باشد، این موضوع می‌تواند برای شما امتیاز محسوب شود.
  • مهم‌ترین تگ H1 است. حتما باید از آن در ابتدای نوشته‌های خود استفاده کنید.

***جالب است بدانید که وایرفریمینگ در طراحی سایت امروزه نقش اساسی را دارد. خصوصا که می‌توان خروجی این برنامه‌ها را به خوبی مورد استفاده قرار داد. اگر شما طراح سایت هستید، با طراحی در برنامه‌های UI می‌توانید کارفرما را از کلیات کار باخبر کنید.

 

3 سوال پرتکرار مرتبط با موضوع:

1) آیا هنگام استفاده از تگ‌های H3 باید از بالت و یا شماره گذاری استفاده شود؟

خیر، در هنگام استفاده از تگ H3 نیازی به استفاده از شماره گذاری یا نشانه گذاری خاصی نیست و شما می‌توانید به صورت ساده عنوان را تیتر بزنید.

2) آیا نوشتن هدینگ در سئو تأثیر گذار است؟

هدینگها به تنهایی نمی‌توانند کاری برای سئو انجام دهند، اما نوشتن هدینگ با استفاده از کلمات کلیدی مهم و با اهمیت، موجب تمایل کاربران به خواندن نوشته های شما می‌شود، پس در بحث سئو هم تأثیر گذار است.

3) آیا در هدینگ می‌توان اندازه فونت نوشته‌ها را تغییر داد؟

بله، شما می‌توانید ویژگی نوشته‌ها را خودتان تعیین کنید. این موضوع بستگی به مقاله شما و تعداد تیترهایتان دارد.

خلاصه و نتیجه‌گیری

همان‌طور که توضیح داده شد استفاده از هدینگها موجب درک بهتر محتوای سایت خواهد شد. کاربران با خواندن تیتر موضوعات شما، از مطلب کلی سایت شما اطلاع پیدا خواهند کرد. هیچ کاربری علاقه‌ای به خواندن یک مطلب یکنواخت و بدون تیتر و ساده ندارد؛ بنابراین باید در کل نوشته‌های خود عنوان‌بندی را رعایت کنید. این موضوع حتی در سئوی سایت هم بسیار اهمیت داشته و کاربران را به سمت سایت شما جذب خواهد کرد. در این مطلب هدینگها و استفاده از آن‌ها در وردپرس توضیح داده شد. اگر حین استفاده از هدینگها سوالی برایتان پیش آمد در بخش نظرات سایت افضلی وردپرس از ما بپرسید.

اشتراک گذاری:

اولین کامنت را شما بگذارید!


یک دیدگاه اضافه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع آموزش پلاگین نویسی وردپرس

تمام چیزی که برای همه فن حریف شدن در وردپرس نیاز دارید!

یک دوره کامل و جامع برای اینکه از این به بعد به هیچ پروژه ای به خاطر عدم توانایی و دانش ناکافی، نه نگویید!

با این دوره شما به زیر و بم وردپرس مسلط می شوید و دیگر هیچ استرسی از اینکه پروژه ای را نتوانید انجام دهید، ندارید.
راه حل تمام مشکلات شما در وردپرس در این دوره نهفته است.